Zoop Elektrikli Araba Özellikleri ve Fiyatı

Kagan Dogramacıoglu
3 min readJan 18, 2022

--

Zoop Elektrikli Araba Özellikleri ve Fiyatı

Zoop Elektrikli Araba Özellikleri ve Fiyatı
Piyasada bulunan tüm elektrikli araçlar hem teknik özellikleri hem de günlük hayatı kolaylaştırdığı için kullanıcılar tarafından ilgi odağı oluyor. Zoop elektrikli araçlar güneş enerjisi ile şarj edilebildiği gibi, akıllı telefon ile de kontrol edilebilme özelliğine sahip olmasıyla diğer elektrikli araçlardan farklı olduğunu kanıtlıyor.

Bu araçların üretimi ve kullanımı İzmir’dedir. Fakat Türkiye’nin diğer şehirlerinde de kullanılması için çalışmaların devam ettiği biliniyor. Sıfır emisyon ve düşük enerji tüketimi olan bu araç, kompakt yapısı sayesinde kullanıcılarına şehir içinde kolayca park etme olanağı sağlıyor. Zoop elektrikli araçlar henüz satışa çıkarılmış durumda değildir.

Araçlar pilot aşamasında olduğu için kullanıcılarına ücretsiz kullanım imkanı sunuyor. Ancak araçları Zoop uygulaması üzerinden kiraladığınızda, bu ücretlerin ne kadar olduğu hususunda bilgi alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız yine zoop sitesinde bulunan iletişim numaralarından irtibat kurabilirsiniz.

Zoop Elektrikli Araç Teknik Özellikleri
Zoop elektrikli araçlar teknik özellikleri ile kullanıcılarına kaliteli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Elektrikli aracın teknik özellikleri şu şekildedir;

* Bu araç enerjisinin büyük bir kısmını üzerinde bulunan paneller yardımıyla güneşten alıyor.

* 220 voltluk elektrik ile evlerde rahatça şarj edilebiliyor.

* Lityum-iyon bataryaları olan araç, saatte 70 kilometre kadar hıza ulaşabiliyor.

Zoop elektrikli araçlar bir elektrikli araç için gerekli olan teknik kapasiteye sahiptir. Bu yönüyle kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor.
ZOOP Elektrikli Araba Kiralama şartları nelerdir?
Zoop elektrikli araçları kiralamak için bazı ön şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Zoop elektrikli araç kiralama şartları şunlardır;

* Araçları kiralamak için hali hazırda aktif bir araç kullanıcısı olmanız gerekiyor.

* Yine 1 yıllık B sınıfı bir ehliyetinizin olması gereklidir.

* Bu ön şartları sağladıktan sonra randevu oluşturmalı, belirlenen gün ve saatte aracınızı teslim almalısınız.

Randevu işlemlerini tamamladıktan sonra belirlenen gün ve saatte Zoop ekibi ile birlikte deneme sürüşüne çıkıyorsunuz. Son aşamada ise araçları kiralamak için Rant A Car sistemiyle benzer şekilde sözleşme ve evrak işlemleri gibi gerekli olan prosedürleri tamamladıktan sonra kiralama işlemleri sona eriyor.
Günlük Kullanım için Uygun Elektrikli Araç
Büyük şehirlerde rahatlıkla kullanılabilecek Zoop elektrikli araçları cep telefonu uygulaması üzerinden kolayca kiralayabilirsiniz. Kentsel alanların sıkışık olan yerlerinde, üniversite kampüsleri, şehir içi banliyö hatları ve alışveriş merkezi gibi birçok alanda pratik ve kolay bir kullanım imkanı sunuyor.
Mobil Uygulama ile Araç Kontrolünü Sağlayın
Tek bir şarj ile 100 kilometre mesafe alabilen aracı kullanmak için internet üzerinden Zoop isimli uygulamadan yararlanabilirsiniz. Uygulamayı indirip telefonunuza kurduktan sonra yine bu uygulama aracılığı ile aracın kapısını açabilirsiniz. Araç içerisinde dokunmatik ekran mevcuttur.

İleri-geri vitesleri de bu dokunmatik ekran vasıtasıyla ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz ekranlar arasında geçiş yapabilir ve bu ekranda bulunan navigasyon özelliği sayesinde şehir içinde bulunan park alanlarının nerede olduğunu rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu ekrana bakarak aracın ne kadar şarjının kaldığını da görebilirsiniz.

Üzerinde bulunan QR kod sayesinde akıllı cihazlarınız ile aracı aktif hale getirmeniz mümkün oluyor. Bunun dışında dijital ekrandan yararlanarak şehrin birçok turistik noktalarındaki rotalarına kolayca erişebilirsiniz.

Zoop Elektrikli Araç için Ehliyet İsteniyor mu?
Normal araçlarda olduğu gibi Zoop elektrikli araçlarda da ehliyet gereklidir. Zoop elektrikli araçları kullanmak için 1 yıllık bir araç deneyimine ve B sınıfı bir ehliyete sahip olmanız gerekiyor.
Aracın Üzerinde Bulunan LED Işıklar Ne Anlama Geliyor?
Araç üzerinde bulunan LED ışıklar aracın genel durumu hakkında kullanıcılarına bazı bilgiler veriyor. Yani yeşil ışık yanıyorsa araç kiralamaya uygun anlamına geliyor. Eğer mavi ışık yanıyor ise bu durum aracın kullanım halinde olduğunu belirtiyor. Ancak kırmızı ışık yanıyorsa elektrikli aracın şarjının yetersiz olduğunu anlayabilirsiniz.

--

--

Kagan Dogramacıoglu